Fastly چیست و چرا قطع آن آمازون ، Reddit ، Twitch و بسیاری از اینترنت را شکست؟ – اخبار آمازون


gettyimages-567072595

نه افتخارآمیزترین لحظه Fastly.

پیتر دازلی / گتی

امروز به عنوان روزی که اینترنت شکسته است یادآوری می شود – قبل از اینکه دوباره به سرعت دوباره درست شود. صبح روز سه شنبه ، بسیاری از وب سایت هایی که روزانه به آنها اعتماد می کنیم ، از جمله آمازون ، Reddit ، Twitch ، Pinterest و متأسفانه CNET به دلیل قطع عمده خدمات در سرویس به نام Fastly ، آفلاین شدند. به هر کجا که نگاه می کردید ، 503 خطا وجود داشت و افرادی که از عدم دسترسی به سرویس های اصلی و رسانه های خبری شکایت داشتند ، نشان می دهد که چه میزان از اینترنت به این سرویس محاسبات ابری که تاکنون شنیده نشده است ، متکی است.

حدود ساعت 2:58 بامداد PT ، Fastly’s صفحه بروزرسانی وضعیت به خطایی اشاره کرد و گفت: “ما در حال حاضر با CDN خود در حال بررسی تأثیر احتمالی عملکرد هستیم [content delivery network] خدمات.” اندکی پس از آن ، گزارش ها در توییتر از انتشار عمده اخبار از جمله BBC ، CNN و The New York Times در آفلاین منتشر شد. توییتر خود هنوز در حال اجرا بود ، اگرچه سرور میزبان شکلک های خود از کار افتاد و منجر به ایجاد توییت های عجیب و غریب شد.

در جریان باشید

هر روز هفته آخرین اخبار فنی را با CNET Daily News دریافت کنید.

به جای وقایع منفرد که بر سایت های منفرد تأثیر می گذارد ، معلوم شد که این یک خاموشی گسترده است که بیشتر اینترنت را به زانو در آورده است. در سرتاسر جهان ، افراد هنگام دسترسی به سایت ها از جمله برخی سرویس های حیاتی ، از جمله خواص وب gov.uk دولت انگلیس ، خطا دریافت می کردند: 503 پیام.

تقریباً یک ساعت بعد ، در ساعت 3:44 بامداد PT – یا 6:44 بامداد ET ، در آستانه روز کاری ساحل شرقی ایالات متحده و ظهر ظهر در انگلیس – صفحه وضعیت خود را سریعاً دوباره به روز کنید تا بگویید این مسئله حل شده است شناسایی و در حال اجرا بود. در ساعت 4:10 بامداد PT ، این شرکت توییت کرد: “ما پیکربندی سرویس را شناسایی کردیم که باعث ایجاد اختلال در POP های ما در سطح جهان شد و آن پیکربندی را غیرفعال کرد. شبکه جهانی ما بصورت آنلاین در حال بازگشت است. “

ما یک پیکربندی سرویس را شناسایی کردیم که باعث ایجاد اختلال در POP های ما در سطح جهانی شده و آن پیکربندی را غیرفعال کرده است. شبکه جهانی ما بصورت آنلاین در حال بازگشت است. وضعیت ادامه در https://t.co/RIQWX0LWwl

– سریع (سریع) 8 ژوئن 2021

همان پیام توسط سخنگویان Fastly به CNET ارسال شد.

سریع چیست؟

Fastly یک ارائه دهنده خدمات رایانش ابری است ، که دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو است ، و از سال 2011 وجود دارد. در سال 2017 ، آن یک پلت فرم cloud edge را ایجاد کرد که برای نزدیک کردن وب سایت ها به افرادی که از آنها استفاده می کنند ، طراحی شده است. به طور موثر این بدان معناست که اگر به وب سایتی که در کشور دیگری میزبانی شده اید ، دسترسی داشته باشید ، برخی از وب سایت های موجود در آن را به شما نزدیکتر می کند تا نیازی به اتلاف پهنای باند نباشد و هر بار که نیاز داشتید تمام مطالب آن وب سایت را از فاصله دور بردارید. آی تی.

این باعث می شود زمان بارگیری وب سایت سریعتر باشد ، و تصاویر ، فیلم ها و سایر محتوای پر بار برای بهینه سازی سریع و روان هنگام فرود در یک صفحه وب ، بهینه سازی می شود. در میان افتخارات وب سایت این شرکت ، این شرکت می گوید که بارگذاری صفحات در Buzzfeed را 50٪ سریع تر کرده و به نیویورک تایمز اجازه می دهد تا همزمان با 2 میلیون خواننده در شب انتخابات رسیدگی کند. رایانه Edge همچنین توابع امنیت سایبری حیاتی را انجام می دهد ، از سایت ها در برابر حملات و ربات های DDoS محافظت می کند ، همچنین فایروال برنامه وب را فراهم می کند.

با توجه به نحوه قرارگیری سریع بین وب سرورهای پشتی و اینترنت روبرو همانطور که می بینیم ، هر گونه خطا در آن باعث می شود وب سایت های کامل در دسترس نباشند. با توجه به محلی بودن پلت فرم cloud edge ، این بدان معنی است که خطاها به طور هم زمان بر همه مناطق تأثیر نمی گذارند (اگرچه مردم در سراسر جهان گزارش کردند که مشکلات روز سه شنبه را تجربه کرده اند).

خطای 503 چیست؟

وقتی می بینید که وب سایتی به جای نمایش صفحه مورد انتظار شما ، خطای 503 را نشان می دهد ، به این معنی است که سرور میزبان وب سایت آماده رسیدگی به درخواست نیست. همچنین نشان می دهد که این مشکل موقتی است و احتمالاً به زودی برطرف خواهد شد.

معمولاً وقتی سرور برای تعمیر و نگهداری خراب است ، یا وقتی وب سایتی بیش از حد بار شده است ، ایجاد می شود – به عنوان مثال ، اگر افراد زیادی به یکباره به آن دسترسی پیدا کنند.

چرا سریع سه شنبه شکست خورد؟

screenshot-2021-06-08-at-12-08-53.png

به سرعت به روزرسانی های سرویس را در طول قطع برق صادر می کند.

عکس صفحه / CNET

ما می دانیم که قطع شدن اینترنت در روز سه شنبه توسط “پیکربندی سرویس” ایجاد شده است ، اما اکنون بیش از آن نیست. تا زمان بررسی سریع ، تشخیص علت اصلی شکست فاجعه بار دشوار خواهد بود. توجه به این نکته مهم است که لزوماً یک حمله امنیت سایبری نیست ، همانطور که بسیاری از افراد در توییتر حدس زده اند. دلایل فنی زیادی وجود دارد که CDN از کار می افتد و حملات سایبری تنها یکی از آنهاست.

چرا بسیاری از وب سایت ها تحت تأثیر قطع سریع قرار گرفتند؟

Fastly سرویسی است که ناشران و سرویس های وب به طور گسترده از آن استفاده می کنند – و دقیقاً مشخص شد که روز سه شنبه که بخش گسترده ای از اینترنت در دسترس نیست ، چقدر به طور گسترده استفاده می شود.

دلیل محبوبیت آن این است که سرویس های ارائه شده توسط آن از نظر بسیاری از ویژگی های وب آنلاین ضروری تلقی می شود ، اما شرکت های زیادی این خدمات را ارائه نمی دهند. به همین ترتیب ، تعداد زیادی از وب سایت ها برای ادامه کار خود به گروه بسیار کمی از شرکت ها متکی هستند. مشکلات مشابه وقتی دیده شد Cloudflare با قطعی مواجه شد جولای گذشته ، و چه زمانی خدمات وب آمازون کاهش یافت نوامبر گذشته.

همانطور که کورین کات اسپیت ، یک دکتر کاندیدای م Instituteسسه اینترنتی آکسفورد و م Instituteسسه آلن تورینگ در توییتر اشاره کرد، این بدان معنی است که “یک وقفه فنی در یک شرکت منفرد می تواند پیامدهای زیادی داشته باشد.”

وی افزود: “این به نوبه خود – س majorالات عمده ای را در مورد خطرات ادغام (قدرت) در بازار ابر و تأثیر بی چون و چرای این بازیگران غالباً نامرئی بر دسترسی به اطلاعات ایجاد می کند.”

منبع اصلی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *