0

بررسی بی بند و بار آمازون: چگونه جف بزوس همه ما را بلعید و بلعید – اخبار آمازون

بازدید 20


برد استون ، سردبیر ارشد اخبار بلومبرگ ، اکنون نویسنده دومین پرتره به طول کتاب است که شاید موفق ترین تجارت قرن 21 باشد. وقتی اولین کتاب استون ، فروشگاه همه چیز، در سال 2013 منتشر شد ، جف بزوس ، بنیانگذار آمازون ، ارزش فروش 27 میلیارد دلار را داشت. این تعداد به بالا رفته است 190 میلیارد دلار، 70٪ بیشتر از آنچه در ابتدای همه گیری داشته است.

طی یک دهه ، آمازون به یک نسخه اغراق آمیز از منفجر شد انفجار و بلعیدن، مجتمع هیدرا-سر که توسط مل بروکس اختراع شده است. روزگاری فقط بارنز و نوبل ، در حوزه کتاب فروشی آنلاین ، توسط آمازون تهدید شد. اکنون آمازون همه چیز را از فروشگاه های بزرگ و سوپرمارکت ها گرفته تا تولید فیلم هالیوود و … مختل کرده است حتی سفر به فضا.

بهترین اقدام شهروندی بزوس بدون شک وی بود امداد و نجات واشنگتن پست، یكی از روزنامه های بزرگ آمریكا و برخلاف هر تجارت دیگری كه به آن متصل است ، از او جدا مانده است. پیروزی های تجاری وی شامل اختراع الکسا دستیار مجازی و ابر رایانه ای بسیار سودآور شرکت او ، آنقدر موفق که سالها تلاش کرد تا درآمد خود را پنهان کند و جلوی گوگل و دیگران را بگیرد که چه تجارت ثروتمندی است.

اما آمازون نیز چنین کرده است با اتحادیه ها جنگید در هر کشوری که صاحب انبار است ، به دنبال میلیاردها تخفیف مالیاتی و کاهش فرصت سهام برای کارگران ساعتی است حتی اگر بزوس افزایش کار خود را به حداقل 15 دلار در ساعت بدهد.

استون اذعان می کند که ثروت عظیم بزوس “س questionsالات ناراحت کننده ای در مورد توزیع نامتقارن پول و قدرت” ایجاد می کند. با سرمایه بازار بیش از 1.5 تن ، آمازون مظهر همه چیزهایی است که در مورد دنیای مدرن عالی و وحشتناک است. این یک “همه پرسی درباره مسئولیت هایی است که شرکت های بزرگ در قبال کارمندان خود دارند … و حرمت هواپیمای شکننده ما”. بزوس “یا جهان را به سمت آینده ای پرهیجان سوق می دهد” یا “به نابودی شرکت های آزاد کمک می کند”.

بیشتر این کتاب بسیار خواندنی به پیروزی های بزوس اختصاص دارد. غیرقابل انکار است که وی هم افزایی و ایجاد برند را در جهاتی اتخاذ کرده است که هیچ کس دیگری فکرش را نکرده است. به عنوان مثال ، وقتی آمازون شروع به سرمایه گذاری میلیاردها دلار در سال در Prime Video کرد ، بسیاری از همکاران شک داشتند. اما بزوس متوجه شد که این امر نه تنها به حفظ مشتریان Prime که منبع حیاتی درآمد است ، کمک می کند ، بلکه باعث تقویت برندهای دیگر وی نیز می شود.

وی توضیح داد: “وقتی برنده گلدن گلوب می شویم ، كفش بیشتری می فروشیم.”

از طرف دیگر ، تنها مواردی که به نظر می رسید او را وادار به بهبود شرایط کارگران یقه آبی خود می کند ، انتشار دوره ای رسانه ها بود.

هنگامی که یکی از مدیران او پیشنهاد سرمایه گذاری متوسطی را برای تهویه مطبوع انبارهایش داد ، بزوس این ایده را به دلیل هزینه زیاد رد کرد. اما پس از آن صبحگاهی از آلن تاون ، پنسیلوانیا گزارش داد که کارگران در انبار دره لیهیگ در حال گذر بودند و سپس توسط آمبولانس هایی که شرکت در بیرون منتظر بود به بیمارستان منتقل شدند. فقط در این صورت بود که بزوس 52 میلیون دلار برای تهویه مطبوع تصویب کرد – “به گفته استون” “الگوی ایجاد تغییرات فقط پس از خواندن انتقاد در رسانه ها”.

آمازون بر بسیاری از مشاغل مختلف سلطه دارد ، سرانجام از آن الهام گرفته است علاقه مجدد به قانون ضد انحصاری، در آمریکا و اروپا. دانش آموزی ، لینا خان ، هنگامی که مقاله ای 93 صفحه ای را در مجله حقوقی ییل منتشر کرد ، نقشی اساسی داشت. خان خاطرنشان کرد که برخلاف انحصارهای قبلی که سهم بازار آنها قیمت های غیرضروری بالایی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرده بود ، عمده آسیب آمازون از کاهش بی وقفه قیمت ها وارد شده است تا “رقبا را از بین ببرد و سهم بازار را جمع کند”.

لینا خان ، نامزد کمیساریای کمیسیون تجارت فدرال ، برای یک جلسه تأیید در Capitol Hill وارد می شود.
لینا خان ، نامزد کمیساریای کمیسیون تجارت فدرال ، برای یک جلسه تأیید در Capitol Hill وارد می شود. عکس: Saul Loeb / AFP / گتی ایماژ

خان توسط کمیته فرعی مجلس در زمینه ضد انحصار استخدام شد ، که در نهایت بزوس را مجبور به شهادت قبل از کنگره کرد. ظاهر او این سوال به یاد ماندنی لوسی مک بث ، یک دموکرات از جورجیا را نشان می داد: “اگر آمازون قدرت انحصاری بر این فروشندگان را نداشت ، فکر می کنید آنها در رابطه ای باقی می مانند که قلدری ، ترس و وحشت مشخص می شود؟”

بزوس “پیش فرض” این سوال را رد کرد اما این باعث شد که استون مصاحبه ای با چند فروشنده شخص ثالث انجام دهد که در اصل از کمک های آمازون به مشاغل کوچک تعریف می کردند. خیلی ها نظرشان عوض شده بود.

پل ساندرز ، فروشنده لوازم خانگی با کیفیت و تقویت کننده سابق آمازون ، اکنون گزارش داد که افزایش هزینه ها ، گران شدن تبلیغات و رقابت مستقیم آمازون بیسیک سود او را جلب کرده است.

کمیته کنگره نیز همین رویه ها را کشف کرد و “موردی اقناع کننده ایجاد کرد که سیستم عامل های بزرگ فناوری به طور خودسرانه و منافع شخصی گفتمان سیاسی ما ، زندگی مالی ما و سلامتی تعداد بیشماری از شرکت های کوچک را کنترل می کنند”.

کمیته نتیجه گیری کرد: “یک نیاز واضح و جدی برای” اجرای ضد انحصارطلب “برای” اقدامی که رقابت را از بین می برد “وجود دارد. و در نشانه امیدواری از شنیدن جو بایدن ، وی خان را به عنوان کمیسر کمیسیون تجارت فدرال معرفی کرد.

آمازون اکنون بسیار محبوب نیست ، دموکرات ها و جمهوری خواهان در کمیته تجارت سنا برای تأیید نامزدی وی پیوستند.منبع اصلی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

3  +  3  =