0

آمازون یک مورد دیگر را از برخی فروشندگان درخواست می کند: قطعه ای از شرکت آنها – اخبار آمازون

بازدید 4


تأمین كنندگانی كه می خواهند فرود بیایند Amazon.com شرکت AMZN -0.27٪ به عنوان یک مشتری برای کالاها و خدمات خود می تواند دریابد که تجارت آن با یک جذابیت همراه است: حق آمازون برای خرید سهام بزرگ در شرکت های خود با تخفیف های بالقوه شدید برای ارزش بازار.

این غول فناوری و خرده فروشی حداقل دوازده معامله با شرکتهای تجاری عمومی منعقد کرده است که در آنها حقاتی به نام ضمانت نامه برای خرید سهام فروشندگان در آینده با قیمت کمتر از قیمت بازار را دریافت می کند ، با توجه به پرونده های شرکت ها و مصاحبه با افراد درگیر در معاملات.

آمازون طی یک دهه گذشته همچنین بیش از 75 معامله از این قبیل با شرکت های خصوصی انجام داده است ، به گفته یک فرد آشنا به این موضوع. در مجموع ، سهام و سهام بالقوه تیتان فناوری بالغ بر میلیاردها دلار در سراسر شرکت هایی است که از خدمات مرکز تماس گرفته تا گاز طبیعی ارائه می دهند و در برخی موارد آمازون را در میان سهامداران برتر آن مشاغل قرار می دهد.

این ترتیبات غیرمعمول پنجره دیگری به چگونگی استفاده آمازون از بازار خود برای افزایش ثروت و نفوذ خود ارائه می دهد. این شرکت در حال رشد بوده است نظارت از سوی نهادهای نظارتی و قانونگذاران بیش از شیوه های رقابتی خود ، از جمله با شرکتهایی که با آنها شریک است.

در حالی که این معاملات می تواند با بستن قراردادهای بزرگ ، که می تواند قیمت سهام آنها را نیز افزایش دهد ، به نفع تامین کنندگان باشد ، اما مدیران چندین شرکت اظهار داشتند که احساس می کنند نمی توانند فشار آمازون برای حق خرید سهام را بدون به خطر انداختن قرارداد اصلی رد کنند. در برخی موارد این معاملات نیز به آمازون حقوقی از جمله نمایندگی هیئت مدیره و توانایی بالا بردن پیشنهادات خرید از شرکتهای دیگر را می دهد.

برای آمازون ، این توافقنامه بخشی از توانایی بالقوه فروشندگانشان را برای تجارت با یکی از بزرگترین شرکتهای جهان فراهم می کند.

آمازون به طور معمول از اندازه و قدرت خود استفاده می کند تا اصطلاحاتی را که به نفع خودش است ، از جمله با بدست آوردن ، مجبور کند شرکای یک تجارت برای ورود به سایر خدمات آن؛ یادگیری درباره شرکتهای فنآوری آینده و از طریق صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر آن؛ یا ایجاد کالاهای برتر با مارک آمازون که با فروشندگان کوچک در سایت خود رقابت می کنند. این شرکت با تهاجمی برای جلب سهم بازار رقبا رقابت کرده است ، آمازون می گوید نتایج معاملات بهتری برای خریداران حاصل می شود.

آمازون در معاملات تامین کننده خود که شامل ضمانت نامه است ، با توجه به اینکه بسیاری از شرکت ها از این کار امتناع نمی ورزند ، وزن خود را به شرط دقیق سودآور می گذارد ،

سخنگوی آمازون گفت: ضمانت نامه هایی که در توافقات تجاری به دست می آورد معمولاً با نقاط عطفی که آمازون باید برآورده کند مانند خریدهای بزرگ از تامین کننده مرتبط است. این شرکت از اظهار نظر در مورد معاملات خاص خودداری کرد ، یا گفت که چه تعداد ضمانت نامه را اعمال کرده است و یا مبلغی را که از این توافق نامه ها بدست آورده است. سخنگوی گفت که در کمتر از 1٪ از قراردادهای تجاری که منعقد می کند ، معاملات حکمی دارد.

توزیع کننده مواد غذایی اسپارتان نش شرکت سال گذشته قراردادی را با آمازون اصلاح کرد تا مواد غذایی را به بازوی تازه آمازون تحویل دهد. شرکت مستقر در گرند رپیدز در میشون از سال 2016 به بعد مواد غذایی مورد نیاز آمازون را تأمین می کرد ، اما این بار آمازون شرطی را اضافه کرد: اگر بیش از هفت سال 8 میلیارد دلار مواد غذایی خریداری کند ، می تواند ضمانت خرید حدود 15٪ از سهام SpartanNash را دریافت کند. با قیمتی بالقوه کمتر از بازار. آمازون همچنین گفت که می خواهد از هرگونه پیشنهاد خرید SpartanNash مطلع شود و یک روز 10 روزه برای ارائه پیشنهاد منعقد شده دارد.

توزیع کننده مواد غذایی SpartanNash سال گذشته با قراردادی با آمازون موافقت کرد که در آن غول فناوری پس از احراز شرایط خاص ، ضمانت نامه های خرید سهام را دریافت می کند.

عکس: کریستوففر تریپلار / سیپا / آسوشیتدپرس

افراد آشنا به این موضوع گفتند كه مدیران SpartanNash غافلگیر شدند. قبلاً هیچ مشتری چنین شرایطی را درخواست نکرده بود. یکی از افراد گفت که مدیران در نهایت تصمیم گرفتند که آنها نمی خواهند با یکی از بزرگترین مشتریان SpartanNash معامله کنند و این که با آمازون گره خورده باشد می تواند باعث افزایش مشخصات شرکت آنها شود. آمازون در زمان اعلام معامله ضمانت نامه هایی را در این شرکت دریافت کرد که در صورت انجام آن 2.5٪ از سهام آن خواهد بود. اگر 12.5٪ اضافی ضمانت نامه دریافت و اعمال کند ، طبق شرایط قرارداد ، دومین سهامدار بزرگ SpartanNash پس از مدیر صندوق سرمایه گذاری BlackRock Inc خواهد بود.

سخنگوی SpartanNash از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

مدیران و وکلای سابق آمازون که در ساخت و ساز معاملات کار می کردند ، آمازون حدود یک دهه است که با فروشندگان چنین معاملات انجام می دهد اما در چند سال گذشته این عمل را به شدت افزایش داده است. این شرکت در آخرین گزارش سه ماهه خود ضمانت نامه های خود را 2.8 میلیارد دلار ارزیابی کرده است که بیش از 5 برابر سه سال قبل است. آمازون ارزش سهام خود را در نتیجه اعمال ضمانت نامه های خود فاش نمی کند.

براساس پرونده های سه ماهه آمازون ، معیار وسیع تری از ضمانت نامه های آن و سهم شرکت های آن از طریق ضمانت نامه ، سرمایه گذاری مستقیم یا راه های دیگر 10 برابر افزایش یافته و به 8.4 میلیارد دلار رسیده است.

مانند اختیارات سهام ، ضمانت نامه ها به دارنده اجازه می دهد سهام یک شرکت را در یک دوره مشخص با قیمت مشخص خریداری کند. اگر سهام از این قیمت اعتصاب فراتر رود ، دارنده حکم می تواند سهام را با قیمت کمتر از بازار خریداری کند.

مدیران شرکت ها در طیف وسیعی از صنایع و وکلا گفتند که فشار آمازون برای گرفتن ضمانت نامه به عنوان بخشی از معاملات فروشندگان بسیار غیرمعمول است. معاملات ضمانت نامه معمولاً توسط سرمایه گذارانی که از شرکت های دارای مشکل مالی پشتیبانی می کنند ، در معاملات پر خطر به نظر می رسد.

هفته گذشته یک کارگر تحویل آمازون در نیویورک.

عکس: brendan mcdermid / رویترز

مدیران سابق آمازون که در معاملات ضمانت نامه کار می کردند گفتند که قبل از شروع شرکت اعتصاب مستقیماً هیچ سابقه مستقیمی پیدا نکردند. به گفته یکی از افراد ، یک تیم آمازون برای دستیابی به راهنما اسناد مالی مربوط به بحران مالی 2008 را جستجو کرده است تا اطلاعات مربوط به کمک مالی بانکی را که شامل ضمانت نامه است ، بیابد.

سخنگوی آمازون به چند نمونه از معترضان سایر توافق نامه های ضمانت نامه توسط شرکت های دیگر اشاره کرد. در سال 2017 ، والمارت شرکت حکم به دست آمده در پریز برق شرکت چند ماه پس از آنکه آمازون یک معامله تجاری مرتبط با ضمانت نامه ها را با شرکت منعقد کرد. سخنگوی والمارت گفت که این شرکت به ندرت در شرکت های دیگر حکم دریافت می کند. Plug Power از اظهار نظر خودداری کرد.

برخی از تأمین کنندگان اعطای ضمانت نامه های آمازون را یک مزیت رقابتی ارزشمند می دانند. سوخت های پاک انرژی شرکت در اوایل سال جاری با آمازون معامله ای منعقد کرد که می تواند در دهه آینده 20٪ سهام شرکت بزرگتر را بدست آورد و آن را به عنوان سهامدار شماره 2 تبدیل کند. به گفته یكی از اشخاص آشنا ، مدیریت هرگز در جایی كه به مشتری ضمانت نامه بدهد معامله تجاری انجام نداده است ، اما آمازون درخواست بزرگی را برای پیشنهاد از شركتهای دیگر گاز طبیعی ارائه داده است و Clean Energy با قبول شرایط ضمانت نامه تصمیم گرفته است این شخص گفت آمازون را از انتخاب تجارت بیشتر با رقبا باز می دارد. فرد گفت ، به عنوان بخشی از این شرایط ، انرژی پاک باید در صورت دریافت پیشنهاد تصرف آمازون ، آن را مطلع سازد. انرژی پاک از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

اولین معامله مهم آمازون با یک فروشنده تجاری عمومی در سال 2016 انجام شد. آمازون به دنبال یک شریک با هواپیماهای باری بود تا به ساخت شبکه عظیم لجستیکی خود کمک کند. مدیران اجرایی استدلال کردند که شرکای احتمالی این شرکت همه شرکتهای کوچکتر و کمتر شناخته شده با رشد راکد هستند و به گفته شخصی که به این موضوع آگاه است ، یک قرارداد بزرگ از طرف آمازون باعث رونق سهام آنها خواهد شد. این شخص گفت ، آمازون می خواست برخی از این بالقوه وارونه باشد.

آمازون پیشنهادی را با ضمانت نامه هایی به ویلمینگتون ، اوهایو ارائه داد گروه خدمات حمل و نقل هوایی شرکت به گفته افراد آشنا به این موضوع ، شرکت اجاره هواپیما در ابتدا شرط صدور حکم را رد کرد. یکی از افراد گفت که تیم آن به سیاتل پرواز کرد و “مذاکرات شدید و طولانی” را انجام داد که آمازون ATSG را موافقت کرد تا با ساختار موافقت کند. فرد گفت: “این کار بسیار قانع کننده ای لازم داشت.” آمازون در حال حاضر حدود 19.5٪ از سهام ATSG را در اختیار دارد و این شرکت را به بزرگترین سهامدار تبدیل می کند.

سخنگوی ATSG از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

ماه گذشته دفتر مرکزی آمازون در سیاتل.

عکس: دیوید رایدر / گتی ایماژ

یکی از افراد درگیر گفت: مدیران آمازون می دانستند که برای کنترل رشد انفجاری در هواپیما به هواپیماهای اجاره ای بیشتری احتیاج دارند و معامله اولیه حکم آنها را جلب کرد تا شرایط مشابهی را از سایر شرکت ها بخواهند.

در گفتگو با هلدینگ های جهانی اطلس ایر شرکت ، آمازون با شرایط مشابه قرارداد 10 ساله لیزینگ را منعقد کرد. این بار آمازون خواستار ضمانت نامه هایی شد که حداکثر تا 20 درصد از ارزش سهام اطلس در طول پنج سال را شامل شود – با 10 درصد گزینه بعدی بعداً – بسته به میزان تجارت خود به اطلس. آمازون همچنین پس از دستیابی به نقاط عطف خاص ، حق انتخاب مدیر برای هیئت مدیره اطلس را نیز می خواست.

افراد درگیر در هر دو طرف گفتند که ضمانت نامه ها شرط همکاری آمازون با اطلس است. یکی از این افراد گفت: “قطعاً این حس وجود داشت که اگر توافق نشود توافقی صورت نخواهد گرفت.” این شخص گفت ، مدیران اطلس نمی خواستند از فرصت آمازون استفاده كنند و چشم پوشی از ضمانت نامه ها را به عنوان قیمت تجارت با آمازون می دانستند.

هنگامی که در ماه مه 2016 معامله را اعلام کرد ، اطلس این قرارداد را ستایش کرد ، از جمله ترتیب سهام. قیمت سهام آن در آن روز 27 درصد افزایش یافت. وقتی آمازون با تأمین کنندگان معامله عمومی معامله ضمانت کرده است ، چنین جهش هایی معمول بوده است – سهام SpartanNash در روز اعلام توافق 26٪ افزایش یافت.

قیمت اعتصاب برای ضمانت نامه های اطلس 37.50 دلار بود ، کمی کمتر از جایی که سهام قبل از اعلام معامله معامله می شد. به گفته سخنگوی اطلس ، آمازون بعداً برای 9٪ سهام اطلس ضمانت نامه اعمال کرد و سهام را فروخت. آمازون حاضر نشد درمورد میزان سود خود در فروش سهام اطلس اظهارنظر کند.

سهام Atlas روز دوشنبه با 67.31 دلار در هر سهم بسته شد.

طبق گفته سخنگوی اطلس ، اطلس هرگز معامله مشابهی انجام نداده است. وی گفت ، آمازون هرگز مدیر هیئت مدیره اطلس را معرفی نکرد.

کامیون های تحویل آمازون سال گذشته در انباری در نیویورک.

عکس: مارک لنیهان / آسوشیتدپرس

آمازون همچنین با فروش یک قرارداد فروشنده کارگوجت شرکت شامل ضمانت نامه. Cargojet به درخواست های مربوط به نظر پاسخ نداد.

آمازون اغلب ضمانت نامه خود را به میزان تجارت خود به یک تامین کننده مرتبط می کند. در معامله ای با شرکت Startek Inc ، شرکت مرکز تلفن مستقر در کلرادو موافقت کرد که اگر آمازون طی هشت سال 600 میلیون دلار تجارت با استارتک داشته باشد ، به آمازون حق کسب 20٪ سهام خود را بدهد. این امر می تواند دومین سهامدار بزرگ آمازون استارتک را بدست آورد ، اگر بخواهد این ضمانت نامه ها را بدست آورد و آنها را اعمال کند. استارتک به درخواست ها برای نظر پاسخ نداد.

مدیران پیشین آمازون گفتند که آنها از انجام هر کاری در مذاکرات تامین کننده ، مانند نوشتن اولتیماتوم های خود به صورت کتبی ، که باعث علوفه به منتقدانی می شود که گفته اند آمازون از قدرت خود سو ab استفاده می کند ، پرهیز می کنند. یکی از مدیران سابق گفت که اکثر شرکت ها خواسته های آن را در مورد ضمانت نامه ها رعایت کردند. چندین مدیر پیشین آمازون که در چنین معاملات کار می کردند ، در مصاحبه ها گفتند که آنها این موارد را ناعادلانه و یک طرفه می دانند ، و گفتند که شرکت ها در موقعیت رد نیستند و بیشتر اوضاع به آمازون رسید.

بنویسید برای دانا ماتیولی در dana.mattioli@wsj.com

حق چاپ © 2020 داو جونز و شرکت ، کلیه حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

تفسیر:
اطلاعات و پیوندهای بسیار مفید را می توان در مقاله کامل یافت.منبع اصلی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  +  53  =  62